Інтернет залежність,що робити?

В наш час комп’ютер став членом сім’ї. Навіть в родинах, де невеликий достаток, намагаються його купити будь-яким способом. Куди ж ми без цієї «чудо-техніки» — і для роботи, і для спілкування, і для навчання, і фільми переглянути, одним словом — « універсальна машина». Подарувавши дитині комп’ютер, багато батьків спочатку радіють, що дитина  сидить вдома під наглядом, не заводить друзів в «поганих» компаніях, всі умови для навчання, Інтернет цілодобово. Але це швидко закінчується. Батьки поринають в свої клопоти, перестають контролювати дитину, яка все більше часу проводить за комп’ютерними іграми. Дитина поринає у світ, де вона потрібна, важлива, де немає заборон і обов’язків. І дуже пізно батьки починають бити на сполох, тоді коли дитина вже є залежним ігроманом: ні з ким не спілкується, нічим не цікавиться, проявляє агресію, стає дратівливим та замкненим, переноситься у віртуальний світ та проектує на справжнє життя, вигадує про себе легенду, іноді проявляється роздвоєння особистості, перестає слухатися батьків, знижується успішність в школі, з’являється невпевненість в собі.

Чинники комп’ютерної залежності

Фахівці виокремлюють такі чинники виникнення в дитини комп’ютерної залежності:

 • відсутність контролю з боку батьків;
 • невміння дитини самостійно грати, організовувати свою гру;
 • дефіцит спілкування в сім’ї, за якого дитина прагне надо­лужити його, тож і компенсує спілкування з близькими людьми взаємодією з комп’ютером;
 • незмінність стилю спілкування батьків через неусвідом­лення ними процесу дорослішання дитини;
 • відсутність особистого простору, де дитина почувалася б гос­подарем;
 • низька самооцінка та невпевненість у своїх силах, залеж­ність від думки оточення; замкнутість;
 • неприйняття дитини однолітками.

Найліпша профілактика комп’ютерної залежності – це залучення дитини до спорту чи творчості та дружня комфортна атмосфера в родині.

Прояви комп’ютерної залежності в поведінці дитини

Передусім комп’ютерна залежність змінює поведінку дитини. Про виник­нення цієї залежності можуть свідчити такі поведінкові прояви:

 • виникає нав’язливе бажання грати на комп’ютері;
 • віддає перевагу грі на комп’ютері, обираючи між колись улюбленим заняттям і новим захопленням;
 • переживає радість на межі з ейфорією в очікуванні комп’ю­терної гри або під час неї;
 • відривається від гри з величезним опором;
 • протестує, благає, нервує, коли батьки припиняють гру;

Рекомендації для батьків щодо профілактики комп’ютерної залежності

Заохочуйте та хваліть дитину. Саме похва­ла — один із «чарівних ключів», що відкривають двері у внутрішній світ дитини. У комп’ютерних іграх закладено безліч заохочень, яких діти не отриму­ють від батьків. Комп’ютер не втомлюється відзна­чати здібності, розум, спритність, надзвичайність дитини. Він позитивно реагує навіть на програш і помилки, у той час як дорослі нервують і картають дитину за її невдачі.

Будьте зразком для наслідування. Не по­рушуйте правил, які встановлюєте для дитини.

Вони мають бути однаковими для всіх членів ро­дини. Проаналізуйте, чи не залежні ви самі від комп’ютера. Подолайте цю свою звичку — і вона ні­коли не виникне у вашої дитини.

Контролюйте зайнятість дитини.

 Залучайте її до занять у гуртках та секціях та виконання до­машніх обов’язків. Зробіть традицією сімейне чи­тання, грайте з дитиною в настільні ігри, пригадай­те ігри зі свого дитинства та зацікавте ними дитину. Спонукайте її до ігор на свіжому повітрі.

Контролюйте роботу дитини за комп’юте­ром.

Важливо чітко контролювати, в які комп’ю­терні ігри грає дитина, і відстежувати будь-які від­хилення в її поведінці після того, як гру закінчено. Так, якщо, погравши, дитина стала дратівливою, збудженою, погано засинає, — це вказує на те, що або було перевищено час гри, або гра не підходить дитині. Віддавайте перевагу розвивальним іграм і сайтам. Обговорюйте з дитиною ігри, в які їй було б, на вашу думку, корисніше грати. Встановіть спеці­альні мережеві фільтри і спеціалізоване програмне забезпечення, що дасть змогу контролювати й лімі­тувати взаємодію дитини з комп’ютером.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *