ПРОФОРІЄНТАЦІЯ

ПРОФОРІЄНТАЦІЯ

До вибору професії потрібно підходить серйозно та обдумано. Якщо професію обрати вірно, то вона принесе не тільки моральну насолоду, а й матеріальний достаток. Зробити вірний вибір, означає знайти професію, яка поєднує в собі 3 фактори:

1.Професія цікава та приваблива – «ХОЧУ». Це ті заняття, які Ти робиш із цікавістю та бажанням, з власної ініціативи (як у школі, так і поза нею). Якщо вибрана справа подобається, то Ти охоче будеш працювати, підвищувати свою кваліфікацію і, як наслідок, більше заробляти, користуючись авторитетом серед колег.

2.Професія має попит на ринку праці – «ТРЕБА». Це знання про перспективні професії, які необхідні зараз та будуть користуватися попитом в найближчий час на ринку праці, і яка вірогідність працевлаштування з обраної професії.

3. .Професія доступна та посильна – «МОЖУ». Це можливості людини: її схильності, стан здоров’я, рівень знань та вмінь. Наприклад, в якихось справах Ти більш успішний, довго можеш займатися ними не втомлюючись, а в інших – навпаки, швидко починаєш нервувати, злитися та в підсумку у Тебе нічого не виходить.

 Займай активну позицію у виборі професійного шляху, зважуй кожний крок, зроблений у професійному самовизначенні і тоді, Ти будеш впевнений, що зробив усе для того, щоб обрана професія приносила Тобі задоволення, була цікава протягом усього життя. Бо професіонал – це, у першу чергу, той, хто захоплено працює та постійно вдосконалює свою майстерність. А це вже заслуговує повагу зі сторони роботодавців та бажання утримати таких спеціалістів.

При виборі професії Тобі потрібно врахувати та не допускати помилок, які здійснюють випускники, плануючи свій професійний шлях. Найпоширеніші з них:

1.Вибір професії за компанію. Це буває у тому випадку, якщо Ти вибираєш професію, навчальний заклад за прикладом своїх друзів. Потрібно розуміти, що професія, яку вибирає Твій товариш, може зовсім не підходити Тобі. Спочатку розберись у своїх інтересах, здібностях, «приміряй» обрану професію на себе, а потім вже приймай рішення.

2.Вибір престижної професії. У наші дні найбільш престижними у молоді вважаються професії, які пов’язані з бізнесом, фінансами, управлінням. Однак, по-перше, мода та престижність оманлива і непостійна, по-друге, ринок праці і так вже перенасичений «модними» спеціалістами. Дотримання тільки цієї ознаки часто призводить до розчарування у вибраному виді діяльності. А у професіях «непрестижних» в уяві молоді, але важливих та необхідних для суспільства, Ти зміг би проявити свої здібності та домогтися успіху.

3.Вибір будь-якої  високооплачуваної професії. Недостатньо просто отримати професію, щоб потім багато заробляти. Для цього потрібні ще знання, досвід та бажання працювати. Якщо людина байдужа до професії, то їй дуже важко заставити себе багато та сумлінно працювати, підвищувати свій професіоналізм, а без цього не буде хорошої заробітної плати.

4.Ототожнення професії з конкретною людиною. Наприклад, Тобі дуже подобається знайомий лікар і Ти приймаєш рішення стати лікарем та бути таким же, як цей знайомий. Такий вибір не завжди вдалий. Підставою для вибору має бути зіставлення своїх можливостей із своїм вимогами до професії, а не особиста симпатія до людини, яка представляє цю професію. Рішення про вибір професії потрібно приймати самому. Не можна дозволяти друзям та родичам тиснути на Твій вибір та приймати за Тебе рішення. Але їх думку потрібно приймати до відома, як варіанти вибору, та уважно вивчати кожний окремо. Не захоплюватись зовнішньою стороною професії. У кожної професії є як переваги, так і недоліки. Намагайся передбачити усю плюси та мінуси свого професійного вибору. Чим більше будеш обізнаний про професії, тим більше можеш бути впевнений у тому, що передбачив усі наслідки того чи іншого професійного вибору.

Отже, професію потрібно вибирати з урахуванням своїх здібностей, інтересів, талантів та бажань. При виборі професії також потрібно враховувати ситуацію на ринку праці, щоб мати перспективи працевлаштування.

Практичним психологом Валентиною Мельник було запропоновано учням 9-А кл. прийняти участь у створенні власної фірми, розробити рекламу та фірмовий логотип. Дві команди з цікавістю та безліччю пропозицій прийнялися до роботи. Після закінчення проектів кожна команда представляла свою фірму та рекламний логотип.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *